6th Street over US Highway 101
Fair Condition66 years old700 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Humboldt |
| Location | 01-hum-101-98.36 |
| Carries | 6th Street |
| Crosses | US Highway 101 |
| Coordinates | 41.03578, -124.11256 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 590.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (1998) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04 0057 |