SR 315 C over Over Rmp Na 315s-neil Av
Good Condition28 years old17,913 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | Goodale St. Ovr Ramp Na |
| Carries | SR 315 C |
| Crosses | Over Rmp Na 315s-neil Av |
| Coordinates | 39.97370, -83.01666 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 83.3 ft (25.4 m) |
| Max Span | 83.3 ft (25.4 m) |
| Deck Width | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Area | 515.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,913 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506254 |