670w To 315s Ramp over Ir670wsr315sovrolentang
Good Condition26 years old45,981 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | Columbus |
| Carries | 670w To 315s Ramp |
| Crosses | Ir670wsr315sovrolentang |
| Coordinates | 39.97009, -83.02088 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 832.3 ft (253.7 m) |
| Max Span | 121.4 ft (37 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 2460.9 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45,981 (2003) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505983 |