I-670 EB over Ir670eb-ramps V3 W1 W2x4
Good Condition13 years old45,763 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.20 Mi E Of Sr3/clev AVE |
| Carries | I-670 EB |
| Crosses | Ir670eb-ramps V3 W1 W2x4 |
| Coordinates | 39.97176, -82.98704 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1690.0 ft (515.1 m) |
| Max Span | 223.1 ft (68 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 6747.8 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45,763 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 16 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506416 |