Ir670eb Ramps over Rp Ir 670 EB To Ir 71 NB
Good Condition14 years old85,145 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.24 Mi E Of Sr3/clev AVE |
| Carries | Ir670eb Ramps |
| Crosses | Rp Ir 670 EB To Ir 71 NB |
| Coordinates | 39.97119, -82.98554 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1039.4 ft (316.8 m) |
| Max Span | 249.7 ft (76.1 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 4435.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 85,145 (2010) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 15 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506440 |