Ramp F:670w To 71s over Ramp F Over 670w/under 7
Good Condition31 years old56,490 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | Ramp F: 670w To 71s |
| Carries | Ramp F:670w To 71s |
| Crosses | Ramp F Over 670w/under 7 |
| Coordinates | 39.97851, -82.98412 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 443.6 ft (135.2 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 1811.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56,490 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506432 |