Ir-670 over Over Ns Rr
Good Condition32 years old24,187 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | Ir-670 WB To Ir-71nb Ramp |
| Carries | Ir-670 |
| Crosses | Over Ns Rr |
| Coordinates | 39.97957, -82.98262 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 342.5 ft (104.4 m) |
| Max Span | 145.0 ft (44.2 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 1012.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,187 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506505 |