Long Street over Ir71 670/leonard Ramps
Good Condition13 years old6,691 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.19 Mi N Of Us-40 |
| Carries | Long Street |
| Crosses | Ir71 670/leonard Ramps |
| Coordinates | 39.96698, -82.98384 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 263.1 ft (80.2 m) |
| Max Span | 111.5 ft (34 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 2301.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,691 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506556 |