Spring Street over Ir-71 & Ramp 670e To 71s
Good Condition14 years old6,959 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.34 Mi North Of Us40 |
| Carries | Spring Street |
| Crosses | Ir-71 & Ramp 670e To 71s |
| Coordinates | 39.96854, -82.98422 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 231.0 ft (70.4 m) |
| Max Span | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Width | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Area | 1668.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,959 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506521 |