I-71 over Big Run Creek
Good Condition66 years old45,727 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.13 Mi N Of I270 |
| Carries | I-71 |
| Crosses | Big Run Creek |
| Coordinates | 39.90482, -83.02606 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 99.4 ft (30.3 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 87.3 ft (26.6 m) |
| Deck Area | 806.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45,727 (2015) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2507412 |