Dyer Road (tr-260) over Ir-71
Good Condition66 years old3,579 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.91 Mi N Of I-270 |
| Carries | Dyer Road (tr-260) |
| Crosses | Ir-71 |
| Coordinates | 39.90226, -83.02942 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 356.0 ft (108.5 m) |
| Max Span | 109.6 ft (33.4 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 1161.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,579 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2507382 |