SR 58 over Branch Of Beaver Creek
Poor Condition61 years old19,498 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .57 Miles North Of SR 2 |
| Carries | SR 58 |
| Crosses | Branch Of Beaver Creek |
| Coordinates | 41.42216, -82.20880 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 505.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,498 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4703510 |