Cooper-foster Pk. over Beaver CR C.p.park
Poor Condition85 years old10,706 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .10mi.east Of SR |
| Carries | Cooper-foster Pk. |
| Crosses | Beaver CR C.p.park |
| Coordinates | 41.41827, -82.20642 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 171.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,706 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4734513 |