Clear CR RD over Clear Creek
Good Condition70 years old1,164 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 6.8 Mi E Of S.r. 273 |
| Carries | Clear CR RD |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 40.49448, -122.49779 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 246.1 ft (75 m) |
| Max Span | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 802.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,164 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0055 |