Texas Springs RD over Olney Creek
Fair Condition55 years old500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 2.2 Mi E SR 273-brster RD |
| Carries | Texas Springs RD |
| Crosses | Olney Creek |
| Coordinates | 40.53001, -122.42336 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 368.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0090 |