Ir 90 over Porter Creek
Good Condition56 years old34,488 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.24 Miles East Of SR 83 |
| Carries | Ir 90 |
| Crosses | Porter Creek |
| Coordinates | 41.46758, -81.97957 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Area | 140.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,488 (2015) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4705319 |