Lear Nagle Rd. over Lor-090-2226
Good Condition14 years old9,269 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.72 Miles East Of SR 83 |
| Carries | Lear Nagle Rd. |
| Crosses | Lor-090-2226 |
| Coordinates | 41.46467, -81.98890 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 229.3 ft (69.9 m) |
| Max Span | 119.4 ft (36.4 m) |
| Deck Width | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Area | 1887.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,269 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4705262 |