Holiday Road over Spring Branch Creek
Fair Condition108 years old54 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.5 Mi N Mt Gate Oc |
| Carries | Holiday Road |
| Crosses | Spring Branch Creek |
| Coordinates | 40.71139, -122.33268 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 95.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1918 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 54 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0061 |