SR 252 over West Br Of Rocky River
Good Condition28 years old6,685 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.78 Mi N. Of Sr-82 |
| Carries | SR 252 |
| Crosses | West Br Of Rocky River |
| Coordinates | 41.35083, -81.90296 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 236.2 ft (72 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 1382.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,685 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4706196 |