Redfern Rd. over Baker Dt Redfern Rd.
Good Condition111 years old983 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .22mi.east Of SR |
| Carries | Redfern Rd. |
| Crosses | Baker Dt Redfern Rd. |
| Coordinates | 41.34318, -81.89951 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 103.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1915 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 983 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4739485 |