T-69 West River over Over Lor-002-0030
Good Condition53 years old1,105 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .3 Mi E Of Erie Co Line |
| Carries | T-69 West River |
| Crosses | Over Lor-002-0030 |
| Coordinates | 41.40214, -82.34117 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 286.1 ft (87.2 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 1020.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,105 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4707761 |