Highbridge Road over Highbridge RD Over Ns Rr
Good Condition8 years old425 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.6 Mi S Of Us6 |
| Carries | Highbridge Road |
| Crosses | Highbridge RD Over Ns Rr |
| Coordinates | 41.41657, -82.32768 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 522.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 425 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4766229 |