Westside AVE over Canyon Hollow Creek
Fair Condition69 years old6,400 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.1 Mi S Canyon Creek RD |
| Carries | Westside AVE |
| Crosses | Canyon Hollow Creek |
| Coordinates | 40.55247, -122.38797 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 287.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,400 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0071 |