Eastside RD over Canyon Hollow Creek
Fair Condition76 years old3,728 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.3 Mi N Radio Lane |
| Carries | Eastside RD |
| Crosses | Canyon Hollow Creek |
| Coordinates | 40.55263, -122.38701 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 136.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,728 (2014) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0085 |