Big Bend RD over Hatchet Creek
Fair Condition56 years old550 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.8 Mi N S.r. 299 |
| Carries | Big Bend RD |
| Crosses | Hatchet Creek |
| Coordinates | 40.87227, -121.89559 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 169.0 ft (51.5 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 509.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 550 (2014) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0073 |