Cove Road over Roaring Creek
Good Condition28 years old61 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 4.5 Mi N Of State RTE 299 |
| Carries | Cove Road |
| Crosses | Roaring Creek |
| Coordinates | 40.89306, -121.94771 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 62.7 ft (19.1 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 130.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61 (2017) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0390 |