Gifford Rd. over Creek Gifford Rd.
Poor Condition126 years old300 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .26mi.north Of SR |
| Carries | Gifford Rd. |
| Crosses | Creek Gifford Rd. |
| Coordinates | 41.34844, -82.28992 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.6 ft (8.4 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 73.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1959) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4735501 |