Quarry Rd. over Quarry Lake Quarry RD
Fair Condition124 years old748 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .38mi.south Of |
| Carries | Quarry Rd. |
| Crosses | Quarry Lake Quarry RD |
| Coordinates | 41.36976, -82.25209 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 145 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1902 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 748 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 4739469 |