West Martin Ave. over Beaver Creek-west Martin
Fair Condition30 years old1,420 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.3 Mi. E. Of N. Lake St. |
| Carries | West Martin Ave. |
| Crosses | Beaver Creek-west Martin |
| Coordinates | 41.40210, -82.23321 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 145 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,420 (1993) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4760026 |