Jackson Street over Railroad
Good Condition20 years old1,949 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1 Mile North Of Turnpike |
| Carries | Jackson Street |
| Crosses | Railroad |
| Coordinates | 41.39477, -82.21775 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 148.0 ft (45.1 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 442.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,949 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4760395 |