Longbrook Road over Beaver Creek Longbrook R
Good Condition25 years old6,132 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .19 Mi. W Of Kolbe RD |
| Carries | Longbrook Road |
| Crosses | Beaver Creek Longbrook R |
| Coordinates | 41.42619, -82.23302 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 194.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,132 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4761421 |