SR 2 over Wolf Creek
Good Condition23 years old23,389 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lucas |
| Location | 3/10 Mi West Of Mccord RD |
| Carries | SR 2 |
| Crosses | Wolf Creek |
| Coordinates | 41.61108, -83.70740 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Area | 1078.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,389 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4800133 |