SR 2 over Ir 475 & US 23
Good Condition58 years old39,691 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lucas |
| Location | 1.45 Mi. North Of Ir 80 |
| Carries | SR 2 |
| Crosses | Ir 475 & US 23 |
| Coordinates | 41.61294, -83.69136 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 333.0 ft (101.5 m) |
| Max Span | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Width | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Area | 2486.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 39,691 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4800184 |