Sr-571 over Ir 75
Fair Condition71 years old17,214 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | Jct. Ir-75 |
| Carries | Sr-571 |
| Crosses | Ir 75 |
| Coordinates | 39.96094, -84.18983 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 204.1 ft (62.2 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 76.4 ft (23.3 m) |
| Deck Area | 1449.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1967) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,214 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5504260 |