Sr-571 over Great Miami River
Fair Condition42 years old7,460 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | .43 Mi. W. Of Jct. Sr-202 |
| Carries | Sr-571 |
| Crosses | Great Miami River |
| Coordinates | 39.95769, -84.14199 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 609.9 ft (185.9 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 2044.9 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,460 (2015) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5504309 |