Ir 75 over CR 25a
Good Condition10 years old47,580 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 3.57mi.s. Of Jct. Usr-36 |
| Carries | Ir 75 |
| Crosses | CR 25a |
| Coordinates | 40.10109, -84.22759 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 252.0 ft (76.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 1474.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47,580 (2015) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5510001 |