Experiment Farm over Drake Ditch
Good Condition33 years old3,368 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 1.72 N Of Cr33 |
| Carries | Experiment Farm |
| Crosses | Drake Ditch |
| Coordinates | 40.10167, -84.24000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 73.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,368 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532132 |