Tamarack Road over Old Cow Creek
Fair Condition25 years old20 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.5 Mi E Of Lumber RD |
| Carries | Tamarack Road |
| Crosses | Old Cow Creek |
| Coordinates | 40.68791, -121.73977 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 49.5 ft (15.1 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 55.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0385 |