Middle Br RD over Bullhock Creek
Fair Condition32 years old10 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | Latour State Forest |
| Carries | Middle Br RD |
| Crosses | Bullhock Creek |
| Coordinates | 40.62992, -121.70221 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 108.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2011) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06F0030 |