Tr25 Sodom-ballou over Little Lost Creek
Good Condition8 years old65 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.47 Mi. N Of Cr193 |
| Carries | Tr25 Sodom-ballou |
| Crosses | Little Lost Creek |
| Coordinates | 40.09403, -84.06557 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 74.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2012) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531500 |