Peterson over Middle Branch Lost Creek
Fair Condition64 years old383 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.53 E Of Tr23 |
| Carries | Peterson |
| Crosses | Middle Branch Lost Creek |
| Coordinates | 40.10064, -84.09600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 75.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 383 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530806 |