Mt Lassen Woods DR over Millseat Creek
Fair Condition19 years old20 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.2 Mi N Of State RTE 44 |
| Carries | Mt Lassen Woods DR |
| Crosses | Millseat Creek |
| Coordinates | 40.50903, -121.82950 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 98.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0393 |