Ponderosa Way over Bailey Creek
Good Condition88 years old50 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 7 Mi S/e Of Shingletown |
| Carries | Ponderosa Way |
| Crosses | Bailey Creek |
| Coordinates | 40.46189, -121.82913 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 138.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06F0004 |