Frederick-garland over Pansing Joint Ditch
Fair Condition64 years old900 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.21 E Of Darke Co Line |
| Carries | Frederick-garland |
| Crosses | Pansing Joint Ditch |
| Coordinates | 39.93439, -84.42258 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 51.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532647 |