Emerick over Seeker Ditch
Fair Condition67 years old731 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.02 E Of Tr54 |
| Carries | Emerick |
| Crosses | Seeker Ditch |
| Coordinates | 39.94893, -84.40242 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 111.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 731 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532612 |