Swailes over Boone Creek
Poor Condition65 years old2,062 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.09 W Of Cr149 |
| Carries | Swailes |
| Crosses | Boone Creek |
| Coordinates | 40.01000, -84.22167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 189.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,062 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5534631 |