Peters over Boone Creek
Good Condition33 years old5,036 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.01 N Of CR 137 |
| Carries | Peters |
| Crosses | Boone Creek |
| Coordinates | 40.01043, -84.21993 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Area | 373.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,036 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5534887 |