Tr21 over West Branch Alum Creek
Fair Condition55 years old311 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .2 Mi.e.int.tr162 & Tr21 |
| Carries | Tr21 |
| Crosses | West Branch Alum Creek |
| Coordinates | 40.42333, -82.93333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 86.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 311 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930472 |