Tr 166 over Turkey Run
Good Condition10 years old29 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 0.3 Mi.n. Of SR 229 |
| Carries | Tr 166 |
| Crosses | Turkey Run |
| Coordinates | 40.41083, -82.90028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 116.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932239 |