Tr 191 over Big Walnut Creek
Good Condition10 years old78 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 0.2 Mi. E. Of Cr26 |
| Carries | Tr 191 |
| Crosses | Big Walnut Creek |
| Coordinates | 40.42456, -82.80514 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 54.5 ft (16.6 m) |
| Max Span | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 121.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930635 |